WYTYCZNE DLA AUTORÓW

          Zapraszamy do współpracy pasjonatów zainteresowanych popularyzacją wiedzy o represjach rosyjskich i sowieckich, losach zesłanych i deportowanych w głąb Rosji i Związku Sowieckiego, a także historii ruchu sybirackiego w Polsce i na świecie. Do Państwa dyspozycji oddajemy dział Wschód, zawierający popularyzatorskie teksty historyczne.

Zasady ogólne:

  1. Objętość: 10–12 tys. znaków ze spacjami; odstępstwa wyłącznie w uzasadnionych przypadkach, za zgodą redakcji.
  2. Forma popularyzatorska (język przystępny, brak przypisów), mile widziana ikonografia.
  3. Można dołączyć wykaz wykorzystanej literatury.

Zasady redakcyjne:

  1. Używamy skrótów powszechnie przyjętych, typu: np., m.in., itd.
  2. Rok / wiek – słownie, bez skrótu. Wiek określamy cyfrą rzymską, np.: „w XX wieku”.
  3. W zapisie daty miesiąc słownie, np.: w kwietniu 1920 roku; 20 czerwca 1945 roku.
  4. Stosujemy zapis słowny liczb od zera do dziewięciu, zapis cyfrowy liczb od 10 wzwyż.
  5. W przypadku liczb o większej wartości (od tysiąca wzwyż) stosujemy połączenie zapisu cyfrowego i skrótu, np.: „3,2 tys. osób”; „80,5 mln rubli”.
  6. Liczebniki porządkowe podajemy z kropką, np.: 1. Armia Wojska Polskiego, 2. Korpus Polski.
  7. Cytaty w tekście oznaczamy cudzysłowem: „”. Jeśli w cytacie pojawia się cudzysłów wewnętrzny, należy użyć „łapek”: »«. W przypadku pominięcia części cytatu lub innej ingerencji w cytat, należy użyć oznaczenia: […], [wyróżnienie autora].
  8. Tytuły książek, artykułów, utworów, dzieł, itd. (oprócz tytułów gazet i czasopism) piszemy kursywą bez cudzysłowu. Tytuły gazet i czasopism w cudzysłowie, bez kursywy.
  9. Nazwy powstań piszemy wielką literą, np.: Powstanie Styczniowe, Insurekcja Kościuszkowska.
  10. Określenia: andersowiec, kościuszkowiec, berlingowcy – piszemy bez cudzysłowu małą literą; Sybirak, Sybiracy – wielką.
  11. Armia Andersa, Armia Berlinga – piszemy wielką literą, bez cudzysłowu.

Podpisy do fotografii:

Prosimy o maksymalne uproszczenie podpisów; w miarę możliwości tworzymy szyk: obiekt + miejsce, data (miesiąc cyfrą rzymską, rok/wiek skrótem), autor (jeśli jest znany), miejsce przechowywania oryginału (nazwa instytucji bez skrótu), np.:

Zamek św. Anioła w Rzymie, 13 X 1946 r., fot. Henryk Prejzner, ze zbiorów Muzeum Pamięci Sybiru; Hanna Ordonówna, Kraków, 15 VIII 1935 r., ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego; Wiesława i Jan Nowikowie, Syberia, zima 1941 r., ze zbiorów autora

Prosimy o przesyłanie artykułów, jak też kontakt w ich sprawie za pośrednictwem poczty elektronicznej: instytut@sybir.bialystok.pl; z określeniem tematu: Zesłaniec.

Oddziały i koła Związku Sybiraków zainteresowane umieszczeniem informacji w części Głos Związku Sybiraków, prosimy o uprzedni kontakt i uzyskanie akceptacji Zarządu Głównego Związku Sybiraków. Redakcja zastrzega sobie prawo do skracania i redagowania przesłanych artykułów, w tym zmiany tytułu, śródtytułów i leadu. Redakcja zastrzega sobie prawo do odmowy publikacji wybranego artykułu bez podania przyczyny.

0